Blogi numizmatyczn, które polecamy

Blogi o monetach, czyli numizmatyka w sieci

Blogi numizmatyczne – czyli miejsca, gdzie pasjonaci dzielą się swoimi odkryciami, badaniami. Strony na których możemy poczuć emocje jakie budzi zbieranie monet w ich autorach. W końcu pasja zachęca do dzielenia się wiedzą, co znamy doskonale z autopsji.
Poniższy wpis to lista blogów o monetach. Od tych dobrze znanych w środowisku, po te mniej popularne. Od specjalistycznych, po te o szerokiej tematyce. Zapraszamy.

Jakie blogi wybrałem?

Skupione na numizmatyce, nie zaś współczesnych produktach kolekcjonerskich. Blogi pasjonatów, niosące za sobą ciekawe informacje, rzadkie monety. Mówiące o monetach więcej niż ich parametry i ich cena. Po prostu, takie, jakie sam chętnie czytam.

Nim zaczniemy, mam mały apel. Jeżeli znasz ciekawe blogi, lub sam takowy prowadzisz, a nie wymieniłem go, napisz do mnie na mz@gndm.pl. Chętnie dodam go do listy :)

Zbierajmy MonetyZbierajmy monety – Jerzy Chałupski

Bez wątpienia najbardziej znany blog numizmatyczny na naszej liście, który sam czytam od lat. Wystarczy by przemówiły za niego liczby:

  • ponad 5 lat działania bloga
  • więcej niż 300 regularnie pisanych postów
  • setka felietonów
  • wydane Specjalizowane Katalogi Monet

A to tylko skrawek działalności autora „Zbierajmy monety”. Pan Jerzy regularnie, od lat a to ujawni nam fascynującą historię, a to przedstawi nam ciekawostkę. Innym razem pochwali się jakimś zakupem, by w końcu podzielić się jakimś odkryciem. Tematyka? Bardzo szeroka. Właściwie dobrze scharakteryzował ją pierwszy wpis na blogu:

Zbierajmy monety, a nie monetopodobne bibeloty.„Monety, to przede wszystkim pieniądze. Po to je wyprodukowano, by nimi płacić. Kiedy z różnych przyczyn płacić już nimi nie można nie tracą wartości (uwaga, są wyjątki!). Ba! Wiele monet prawdziwej wartości zaczyna nabierać dopiero wtedy, kiedy kończy się ich formalne życie. I nie chodzi tu tylko o wartość w sensie materialnym. Monety stają się dokumentem historii cywilizacji, historii kultury, sztuki, techniki. Właśnie o tym trzeba pamiętać zaczynając zabawę z monetami. Kolekcjonowanie monet może być znakomitą zabawą…”

http://zbierajmymonety.blogspot.com

Dukaty RzeczypospolitejDukaty Rzeczypospolitej

Choć nie jest to blog sensu stricto, a formalnie tylko „fanpage”, to pominąć go byłoby grzechem. Dlaczego? Gdyż wpisy na nim dalekie są od luźnych facebookowych ‚wrzutek’. To bogate merytorycznie opracowania znawcy tematu. Wiedza, której często nie znajdziecie nigdzie indziej.

Tematyka bloga w kontekście jego nazwy jest nader oczywista ;). To złota moneta okresu Polski Królewskiej. Budzące emocje i zachwyt przepiękne dukaty i ich wielokrotności. W końcu dla autora numizmatyka to:

To wiedza, pasja i zabawa. To nie tylko kawałek przekutego metalu, ale sposoby i miejsca jego pozyskiwania, technologia obróbki metalu i wytwarzania monet, wielcy i szablonowi rytownicy stempli i epoka w której działali, historia ludzi którzy się nim posługiwali, zagadnienia ekonomiczne epoki, handel, różnice kursowe, towary, skąd, dokąd i dlaczego. Numizmatyka to nie tylko zbieranie monet ale niezwykle ciekawa dziedzina ukazująca historię ludzkości przez pryzmat pieniądza.

I pomimo ogromu merytorycznej wiedzy, w przeciwieństwie do artykułów z WN, całość podana jest lekkim, zrozumiałym również dla laików językiem, podlana nutą poczucia humoru.

Mierny król, ale za to moneta przepiękna. Niezwykle barwna postać o ciekawym życiorysie. Jak każdy awanturnik uwielbiał pieniądze i kobiety. Na zabawę wydawał krocie a kochanki zmieniał jak rękawiczki. „Pies na baby”! – autor o Auguście II

Całość okraszona pięknymi zdjęciami numizmatów. Czego chcieć więcej?

Ps. Zwróćcie uwagę podczas przeglądania starszych postów na znacznik „Wcześniej w …”. Facebook ogranicza prezentację postów starszych niż kilka miesięcy, ograniczając je do „najciekawszych”. Jeżeli chcecie przeczytać wszystkie, tu możecie zobaczyć jak to zrobić (na zdjęciu).

http://facebook.com/Dukaty-Rzeczpospolitej-Numizmatyka

Spodstempla.pl - blog o zbieraniu monet - Marcin Żmudzin

SpodStempla.pl – Marcin Żmudzin

SpodStempla to blog o zbieraniu monet. Pięknie tego hobby i EMOCJACH, które mu towarzyszą. Bo choć zbieranie monet można sprowadzić do nakładów, eRek, MS-ów, czy osiąganych kwot na licytacjach, to daleko mi do takiego podejścia. To wiedza, pasja, czasem inwestycja, innym razem świetna zabawa. To odkrywanie, że w tym przekutym kawałku metalu drzemie historia ludzkości. To rywalizacja o kolejne egzemplarze do zbioru. To obcowanie z niewątpliwym pięknem jakie drzemie nie tylko w antycznych monetach. To godziny spędzone na poszerzaniu wiedzy, poznawaniu nowych ludzi. To piękna pasja.

Główną osią są monety Polski Królewskiej, choć nie zabraknie tam informacji o literaturze, wydarzeniach, a także o fałszerstwach. Zapraszam

http://www.spodstempla.pl/

Monety-Polski-KrolewskiejMonety Polski Królewskiej

Pozostając w czasach, gdy polską rządzili królowie proponuje ten blog. Słowem wstępu pozwolę sobie zacytować autora:

„Prezentuję na nim nowo nabyte okazy do mojego zbioru monet Polski królewskiej, szczególnie z okresu 1506-1795, chociaż dość regularnie pojawiają się również numizmaty z innych epok i rejonów świata.”
Staram się szczegółowo opisywać prezentowane monety oraz zamieszczać możliwie piękne ich zdjęcia (wszystkie mojego autorstwa). Podaję również pewne dodatkowe informacje dotyczące historii polskiego pieniądza, aby przedstawić losy opisywanych numizmatów w szerszej perspektywie.

Właśnie historia jest słowem kluczem. I tak opisując Kopiejkę Władysława Wazy dostajemy rys sytuacji geopolitycznej Polski tamtych czasów. Ort toruński Jana Kazimierza pozwala autorowi opowiedzieć nam o jego wartości w kontekście ordynacji menniczej. Grosz praski to z kolei przyczynek do opisu początków grosza.

Monety stanowią tu łącznik z czasami dawnymi, klucz do drzwi historii, które autor otwiera szeroko. A, że nie raz to piękne monety, więc i jest na czym oko zawiesić ;)

http://trojaki.blogspot.com

Monety-miasta-poznaniaMonety miasta Poznania – Jarosław Jąder

Okres historyczny bliski dwóm ostatnim opisywanym blogom, jednak specjalizacja już znacznie węższa. Ograniczona do miasta Poznań i jego mennic. I to od czasów najdawniejszych.

„Skoro blog poświęcony jest monetom miasta Poznania,to wypada zacząć od miejskiej mennicy. Książęcą, biskupią i koronną zostawię sobie na później. W pierwszych latach XIII wieku, na lewym brzegu Warty przy kościele Św.Gotarda, obecnie kościół ten już nie istnieje, gdyby istniał to stałby u zbiegu ulic Dominikańskiej i Szewskiej, powstawać zaczęła biskupia osada targowa, której pierwszymi mieszkańcami byli niemieccy przybysze…” – J.Jąder

Przyznam, że podobnie jak w przypadku Dukatów Rzeczypospolitej mamy tu do czynienia ze znawcą tematu w swojej specjalizacji. Każdy z wpisów stanowi merytoryczne źródło wiedzy o poznańskich monetach, mennicach, rytownikach. Podparty dokumentami, historycznymi faktami. Porządkujący wiedzę na ten temat, w końcu jak pisał sam autor:

Postaram się w miarę rzetelnie i dokładnie opisać dzieje mennictwa poznańskiego i wyjaśnić powstałe i powielane przez wiele osób – (w tym także autorytety numizmatyczne), nieporozumienia, przekłamania i błędy odnoszące się do mennic miasta Poznania.

http://monetymiastapoznania.blogspot.com/

Moja-numizmatykaMoja numizmatyka – Tomasz Poniewierka

Kolejny blog pasjonata – tym razem w ujęciu bardziej popularyzatorskim, podejmującym również tematy lżejsze. Dzielący się radością ze zdobywania wiedzy, swoich odkryć.

Tomasz Poniewierka to numizmatyk młodego pokolenia. Autor wydanego w 2015 roku „Katalogu Monet Prus Południowych i Wielkiego Księstwa Poznańskiego” oraz bardzo aktywny członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Swój blog prowadzi regularnie od połowy 2014 roku. Tematyka? Bardzo szeroka: od monet związanych z Polską Królewską, przez komentarze do wydarzeń numizmatycznych, po literaturę. Ostatnimi czasy widać również dużą fascynację antykiem, o czym może świadczyć m.in. ten wpis o denarze Karakalli jako cezara.

http://moja-numizmatyka.blogspot.com

Blog-numizmatycznyBlog numizmatyczny – Dariusz Marzęta

Najmłodszy z listy, ale posiadający już liczne, ciekawe wpisy. Pan Dariusz Marzęta to doświadczony numizmatyk z zamiłowaniem do „polskiej drobnicy nowożytnej”. Autor m.in. „Herbów i znaków menniczych na szelągach polskich i z Polską związanych„, czy popularyzującej starszą numizmatykę książki: „Monety Polski Królewskiej. Podręcznik dla początkującego kolekcjonera”.

Charakter bloga oddał dobrze we wstępie:

„Celem bloga jest popularyzacja numizmatyki. Będę starał się pisać w sposób zrozumiały dla każdego, jednakże bez zbędnego upraszczania lub trywializowania zagadnień…

Nie samą numizmatyką człowiek żyje… Obok tekstów z zakresu numizmatyki od czasu do czasu będą pojawiać się również teksty dotyczące szeroko rozumianej kultury,  sztuki, polityki i historii”

Warto podkreślić lekkie pióro autora. Wpisy czyta się na jednym wdechu ;) Czy to mowa o pierwszych polskich miedziakach – pułach ruskich, czy chińskich keszówkach. Raz na wesoło połączy wątek biograficzny z boratynką jak przy wpisie o „fałszerzu doskonałym”, by innym razem zestawić ze sobą Targowicę z KODem.

Ps. Od niedawna na blogu możemy śledzić również rozwój Wirtualnego Muzeum Szeląga Polskiego.

http://blognumizmatyczny.pl/

Romae-aeternaeROMAE AETERNAE

Antyczne monety mają swoją magię, którą potrafią zauroczyć niejednego kolekcjonera. Prawie wszystkie znane polskie kolekcje miały „rzymka”, czy greka, a piękno „sówki” doceniają tu chyba wszyscy. W końcu jak powtarzał z uporem maniaka mój profesor od historii „Wszystko zaczęło się od antyku” ;)

Tu jednak mamy blog specjalizujący się w antycznym Rzymie. Działający od 2013 roku, mający już na koncie ponad 120 postów.

Postów opisujących historię sprzed 2 tysiącleci, prezentujących niuanse związane z mennictwem antycznym, pomagających wejść w tamten fascynujący okres. Hadrian, Marek Aureliusz, Lucjusz Werus – ‚modeli’ jest wielu, podobnie jak typów monet. Denary, sesterc, as, a może denar legionowy jak w tym wpisie:

„Jest rok 32 p.n.e. wybucha nowa wojna domowa między Antoniuszem a Oktawianem.
Koszty opłacenia wojsk miała pokryć ,wyemitowana  przez tego pierwszego emisja denarów z symboliką i numerami legionów….”

Przy tym wszystkim trochę niedoceniony – nie pozostaje mi więc nic innego jak zaprosić do odwiedzin ;)

http://romaeaeternae.blogspot.com

Monetkowe-bajaniaMonetkowe bajania

2015 stanowił małe przebudzenie na tym blogu i żywię nadzieję, że zostanie ono utrzymane i w 2016 :) Bo „Monetkowe bajania” to dla mnie przede wszystkim bardzo ciekawe podróże numizmatyczne. Czasem to łódzkie Muzeum Archeologii i Etnografii, innym razem możliwość „zwiedzenia” odległego Muzeum prowincji Shanxi w Tai’yuan.

Ale nie tylko to. W archiwum bloga znajdziemy m.in. recenzje literatury numizmatycznej, czy wpisy jak ten o „Wspaniałych mincerzach w swych mrocznych pracowniach”.

http://monetkowebajania.blogspot.com

Dziennik-numizmatycznyDziennik numizmatyczny – Piotr Kosanowski

Nieaktywny, ale z nadzieją na reaktywację :)

Blog Piotra Kosanowskiego należał do tych miejsc, które odwiedzałem regularnie. Pasjonat mennictwa rosyjskiego, który dał się poznać na odczytach, współautor rewolucyjnego artykułu podważającego aktualną wiedzę na temat 5-groszówki z dziurką. Jak sam o sobie pisał:

„…Moja przygoda z numizmatyką rozpoczęła się dobrych kilkanaście lat temu od współczesnych monet okolicznościowych. Z czasem w miarę zdobywania i pogłębiania wiedzy moje zainteresowania numizmatyczne przechodziły na nieco inne tory, aż ostatecznie osiadły w tematyce monet rosyjskich (w tym również XIX wiecznych monet Królestwa Kongresowego).

Nie jestem typem naukowca. Nigdy nie interesowały mnie warianty i odmiany z przesunięciami o 5 stopni w prawo czy 10 stopni w lewo, lekko pogrubioną cyfrą lub większymi odstępami pomiędzy literami (tu zaznaczam, że niezwykle podziwiam i szanuję wszystkich lubujących się w poszukiwaniu wariantów i odmian w obrębie jednej monety). Gdybym miał zdefiniować moje zainteresowania numizmatyczne powiedziałbym, że mają one charakter popularnonaukowy…”

Od końcówki roku 2014 jednak nie aktywny na łamach bloga, mimo to gorąco polecam szczególnie starsze wpisy, te mające mniej reklamowy charakter. „Pieniądz najlepszym nośnikiem propagandy…„, „Monogramy na monetach Imperium Rosyjskiego„, „5 zł „Konstytucja” z 1925 r. – niedoszła moneta obiegowa” i wiele innych.
I myślę, że nie tylko ja wierzę w wielki powrót :)

http://dziennik-numizmatyczny.blogspot.com

ZdziennikaodkrywcyzDziennikaOdkrywcy

Pasjonat historii, autor świetnej „Nocy Patagonów”, bądź jak przedstawiał mi go jeden z kolegów – legalny poszukiwacz.

zDziennikaOdkrywcy pana Michała Młotka może i nie wpisuje się w listę pt. blogi numizmatyczne. Jednak monety goszczą tu na tyle często, że aż żal byłoby go pominąć. Poza tym to chyba najbardziej znany blog w świecie eksploratorów ;)

Czego możemy spodziewać się na blogu? Przede wszystkim ogromnej dawki wiedzy historycznej i pasji. Autor w swoich dwóch książkach dał się poznać jako rzetelny odkrywca, który gdy już zaciekawi go dany temat, to będzie potrafił wyciągnąć z niego naprawdę interesujące smaczki.

Strona ta łączy zaś ze sobą praktyczną wiedzę dla poszukiwaczy skarbów (porady odnośnie sprzętu, ekwipunku), opowiada o aktualnych i ciekawych odkryciach (bo nie tylko złotym pociągiem Polska żyje ;)) Znajdziemy tu ciągle rozwijaną Polską Mapę Skarbów ale i zawsze poszukiwany dział z „Konserwacją i czyszczeniem” ;). Zdecydowanie godny uwagi.

Ps. Autora bloga w lutym można było o również usłyszeć w bardzo ciekawej rozmowie z redaktorem Łasiczką w TOKfm – archiwum dostępnej tutaj

http://zdziennikaodkrywcy.pl/

Monetarium bydgoskie

Monetarium Bydgoskie

Czyli Bydgoszcz i nie tylko ;) Blog, a właściwie strona pana Andrzeja Borowicza to kolejna pozycja na naszej liście. Strona założona na początku 2015 roku, która rozwija się na naszych oczach, gdzie z miesiąca na miesiąc dochodzą to nowe, ciekawe artykuły. Słowo wstępu oddam samemu autorowi:

„Numizmatyką zajmuję się od wielu lat, specjalizuję się w okresie II Rzeczpospolitej (1918 – 1945) oraz PRL-u (1952 – 1989), a także pasjonuje mnie działalność Mennicy Bydgoskiej za czasów Zygmunta III Wazy i jej wyroby, a w szczególności Orty. W kręgu moich zainteresowań, są nie tylko monety, ale również banknoty, medale, papiery wartościowe. Dlatego uznałem, że mogę podzielić się doświadczeniem i wiedzą, jaką udało mi się przez lata zdobyć od innych kolekcjonerów. „

I czy to świetny, bardzo dokładny wpis na temat 5 złotych 1925 z Konstytucją   (tutaj), czy pokazanie różnic w fałszerstwie 5 guldenów 1932 (tutaj), czy choćby opis technik fałszerstw banknotowych. Jest co czytać :) Moją szczególną uwagę przykuł z kolei tekst na temat Mincerzy Bydgoskich. Polecamy.

http://numibyd.pl

Monety keszoweMonety Keszowe

Blog Pana Bartosza Zarębskiego – Monety Keszowe – czyli nowa pozycja na naszej liście. Muszę przyznać, nie znałem go wcześniej. Nie miałem też okazji na niego trafić, gdyż tematyka bloga była dla mnie zbyt orientalna. Chiny, Japonia, Korea, Wietnam… ale zachęcony przez Dariusza Marzęte, który mi go polecił, postanowiłem w marcowy wieczór wybrać się na podróż na wschód.
Monety keszowe – jedne z najdłużej emitowanych i najbardziej charakterystycznych monet świata, których nakłady można liczyć w miliardach. Różne dynastie, typy monet i tak niepostrzeżenie dukaty zamieniamy na kaiki shoho:

„Dziś postanowiłem napisać kilka słów na temat bardzo rzadkiego okazu bo istniejącego tylko w 33 egzemplarzach tj. o złotej monecie kaiki shoho.
Kaiki shoho została odlana po raz pierwszy w roku 760 w dobie panowania cesarza Junnina i była pierwszą złotą monetą wyprodukowaną na Archipelagu Japońskim.”

Na blogu znajdziemy przydatne informacje m.in. o tym jak ustrzec się imitacji, różne ciekawostki, poznamy literaturę tematu. Pobudzona zostanie też nasza wyobraźnia, bo już niektóre same tytuły robią wrażenie: „Chińscy archeolodzy odkryli mennicę oraz 3,5 tony monet w okolicach Huoluochaideng„. To co? Lecimy do Azji?

http://monety-keszowe.blogspot.com/

Monety SAP

Srebrne monety SAP i… inne pasje

Wydany w tym roku Katalog Monet Stanisława Augusta niewątpliwie zwiększył zainteresowanie mennictwem Poniatowskiego. Na rynku pojawiło się więcej numizmatów ostatniego króla Polski, a trafiając „pod młotek”, w naszym odczuciu, wzbudziły większe zainteresowanie. Nie ma co się jednak dziwić. To jedne z piękniejszych polskich monet. Od tego roku (2016) mamy również okazję poznać ten okres mennictwa dzięki blogowi MonetySAP.

Można by rzec, że „jeszcze ciepły”, gdyż założony w maju. Przeglądając jednak wrzucone tam wpisy/artykuły, widać, że będzie to wartościowa pozycja na naszej liście. Prowadzony przez kolekcjonera – pasjonata tego okresu, który, patrząc po ostatnich zakupach, zdecydowanie ma oko do monet ;). Osoby, która wychodzi poza to, co oferuje literatura, nawet ta najnowsza (recenzja tutaj), sięga głębiej lub sam przeprowadza badania (co udowodnił w przypadku 10-groszówek tutaj)

Co więcej? Sami sprawdźcie.

http://monetysap.blogspot.com/Małe podsumowanie

Nasza lista dobiegła końca :) Blogi różnorodne, jak ich autorzy i tematy, które poruszają. Czasem piszące o monetach o szerokim kontekście, czasem o wąskiej specjalizacji. Wszystkie łączy jednak jedna rzecz – pasja.
I być może daleko nam do branży muzycznej, nie mówiąc już o modowej, tu jednak liczy się jakość nie ilość ;). A tej blogom numizmatycznym nie brakuje.

Jak śledzić?

Ilość blogów choć nie duża, to regularne odwiedzanie wszystkich może stanowić pewnego rodzaju uciążliwość. Jak więc ułatwić sobie życie?

Polecam wszelkiego rodzaju czytniki RSS. Osobiście korzystam z feedly – to prosty w obsłudze, intuicyjny czytnik, szczególnie dobry w formie aplikacji na komórki. Pozwala na skompresowanie wszystkich blogów w jedno miejsce i bycie na bieżąco. Znajdą go Państwo tutaj.

Ps. Nie zapomnijcie o nas przy tworzeniu listy ;)

Blog Gabinetu Numizmatycznego MonetyBanknotyPodróże numizmatyczneABC NumizmatykaFałszerstwa monetLiteratura numizmatyczna

A na koniec – mały apel, raz jeszcze :)

Jeżeli znasz ciekawe blogi, lub sam takowy prowadzisz, a nie wymieniłem go, napisz do mnie na mz@gndm.pl. Chętnie odwiedzę, dodam do listy.

Jedno przemyślenie nt. „Blogi o monetach, czyli numizmatyka w sieci”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *